Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

2029′da dünyamıza 2004MN4 isimli göktaşı çarpabilir!Subscribe Subscribe

  • admin
  • January 28th, 2008
  • Comments Off
2029′da dünyamıza göktaşı çarpabilir!

gök taşı

2004MN4′in dünyaya çarpma olasılığı 38′de 1. Yani 700 bin kilometrelik alanda canlı bırakmayacak türden! En iyi ihtimalle 40 bin kilometre teğet geçecek. Güney Asya felaketi, Papa’nın vefatı derken ABD’li Washington Post gazetesine göre “insanlığın en büyük korkusu arada kaybolup gitti.” Oysa Dünya tarihinin en büyük tehlikesiyle karşı karşıya. Astronomlar tarafından 2004MN4 adı verilen göktaşı 144 milyon kilometre uzaklıkta saatte binlerce kilometre hızla dünyaya yaklaşıyor.

Araştırmalara göre 13 Nisan 2029 Cuma günü (Batıl inancı olanlar buna 13′üncü Cuma diyor) dünyaya çarpacağı tahmin ediliyor. Çarpma tüm nükleer bombaların aynı anda patlaması kadar büyük etki yapacak. 700 bin kilometrekarelik bir alanda tek canlı bırakmaması anlamına geliyor ki bu alan Almanya ya da İspanya’nın yüzölçümü büyüklüğünde.

Çarpma olasılığı her gün artıyor
ABD’nin en ciddi gazetelerinden Washington Post’a göre “iş bu kez çok ciddi.” Geçen yılki hesaplamalara göre 2004MN4′ün dünyaya çarpma olasılığı 2 bin 500′de 1′di. 2005 başında bu olasılık 170′de 1′e çıktı. Son hesaplar ise riskin 38′de 1′e yükseldiğini ortaya koydu. Uzmanlara göre “normalde” bir göktaşı, dünyaya yaklaştıkça çarpma olasılığı düşer. Ancak 2004MN4 bu genellemeye girmiyor. Bu göktaşı dünyanın şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en büyük tehlike.

Arizona Üniversitesi’nden David Tholen’e göre “en iyi ihtimalle” dünyanın 25 ile 40 bin kilometre yakınından geçecek. Ay’la dünya arasındaki uzaklığın sadece 10′da 1′i olan bu uzaklıktan geçse dahi dünyanın yer çekimini ve yörüngesini kalıcı olarak değiştirebilir. Depremleri, gelgitleri ve iklim değişikliklerini körükleyebilir.

NASA ve ESA yakın takipte
3 yıl öncesine kadar sadece amatör astronomların üzerinde durduğu “göktaşı çarpma senaryoları” artık bilim dünyasında büyük bir yere sahip. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ve Avrupa Uzay Kurumu ESA alarmda. Peki önlemek için ne yapılabilir?

Bir kısım bilim adamı “Deep İmpact (Derin Darbe)” filmindeki gibi göktaşlarını bombayla parçalamak niyetinde. Ancak Apollo görevleriyle Ay’a giden ABD’li Astronot Rusty Shweickart’a göre bu çözüm çok tehlikeli.

Bomba göktaşını yörüngesinden çıkarabilir ya da daha çok parçanın dünyaya çarpmasına neden olabilir. 2008′de B612 adlı başka bir göktaşında denenecek bu yöntem uzmanlara daha ayrıntılı bilgiler verecek.
(E-Kolay)

Comments are closed.