Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

21 milyon kişinin banka bilgileri ‘karanlık ellerde’Subscribe Subscribe

  • yazar
  • October 12th, 2009
  • Comments Off




Almanya’da 21 milyon kişinin banka bilgilerinin yasadışı bir biçimde piyasada dolaştığı bildirildi.

WirtschaftsWoche adlı ekonomi dersigisinin haberine göre, Almanya’da her üç aileden biri risk altında. Bu kişilerin hesap numaralarındaki paraların, sahiplerinin izni olmaksızın karanlık ellerce çekilebileceği belirtiliyor. Dergi, konunun Duesseldorf devlet savcılığına aktarıldığını duyurdu. Derginin haberi ülkenin gündemine bomba gibi düştü.

Ele geçirdiği bir CD’de 1,2 milyon banka müşterisinin banka bilgilerinin yer aldığını kaydeden WirtschaftsWoche, CD’de bu kişilerin ayrıca doğum tarihleri gibi başka ek bilgilerin ve ayrıntıların da yer aldığını açıkladı. Dergiye göre, hesap bilgileri ‘Callcenter’ adı verilen iletişim merkezlerinde çalındı. Hırsızlar, hesap sahipleri iletişim, enerji, kablolu televizyon gibi konularda işlem yaparlarken bilgileri çaldılar.

Haberde, iletişim merkezlerinde özellikle düşük ücretle çalışan bazı kişilerin orada işlem yapanların kişisel bilgilerini USB belleklere ve CD’lere kopyalayarak başkalarına sattığına dikkat çekildi. WirtschaftsWoche, söz konusu dolandırıcıların bu bilgilere dayanarak büyük alışverişler, banka işlemleri yaptıklarına işaret etti. Almanya’da 5 bin civarında Callcenter bulunuyor.





Comments are closed.