Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Erkeğin Beyni Bayanlardan daha hızlı çalışıyorSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 20th, 2008
  • Comments Off
erkek kadın

Intelligence dergisinde yer alan araştırmaya göre, erkek beyni yüzde 4 daha hızlı çalışıyor. Bu da erkeği kadından entelektüel yapıyor.

Yapılan araştırmaya göre erkek beyin hücreleri kadın beynine göre emirleri ve komutları yüzde 4 daha hızlı iletiyor. Bilim adamlarının bu tezi, neden entelektüel çevrelerde erkek sayısının kadın sayısından bir hayli fazla olduğu sorusuna da açıklık getiriyor.

Bilim adamları, Kanadalı 186 erkek ve 201 kız öğrenci üzerinde idrak ve zihinsel yetenekleri ölçecek bir dizi testler yaptı. Elektrotlar kullanılarak bilgisayar sonuçları elde edilen araştırmada gözün gördüğü bir resmin beynin görme merkezine iletilme hızı ölçüldü.

İşin sırrı myelinde mi?
Araştırmayı yürüten Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nden zoolog Profesör Edward Reed ve Batı Ontorio Üniversitesi’nden psikolog Philip Vernon ile Andrew Johnson, erkek beyninin neden daha hızlı çalıştığını şöyle açıklıyor: “Erkek beynindeki sinir liflerinin etrafı daha kalın bir şekilde myelinle kaplı. Myelin mesajların iletilmesini kolaylaştıran bir madde olup yapı olarak yüzde 20 protein içeriyor. Myelin’in daha kalın olması yüzünden, erkekler kadınlara oranla yüzde 4 daha hızlı düşünebiliyor”.

Bu iddialar geçtiğimiz günlerde kadınların erkeklere göre matematik ve bilim-teknik konularında daha başarısız olduğunu öne süren Harvard Üniversitesi Rektörü Larry Summers’ı haklı çıkararak tartışmaları daha da kızıştıracak gibi görünüyor.

Kaynak : E-kolay

Comments are closed.