Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Gezegenimizin bulunduğu Samanyolu ndaki karadelik tekrar parlayabilirSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 20th, 2008
  • Comments Off
Uzay bilimciler geçtiğimiz çarşamba  Dünya zamanına göre 353 yıl önce yola çıkmış. Samanyolu Gökadası’nın merkezindeki bir karadelikten kaynaklanan bir patlama enerjisi aldıklarını açıkladılar.
Bilimadamları gelecekte uzay konuşlu teleskoplarla benzer patlamaların dolaylı olarak gözlenebileceği düşünüyor. Elde edilen veriler sakin görünen bir karadeliğin daima durgun kalamayabileceği şüphesini doğuruyor.
Birçok büyük gökada merkezi bir karadelik içermektedir. Karadeliğin içindeki çok büyük gravitasyonel çekimden dolayı gaz spiralleri oluşur. Bunların bir kısmını karadeliğe geri düşer. Yüksek türbülansın olduğu bölgelerde madde süper sıcaklıklıdır ve X-Ray ile beraber birçok dalgaboyunda ışınım yayar. Bu da çok aktif gökadaların çekirdeklerinin çok parlak görünmesine neden olur.
Samanyolu diğer gökadalara göre biraz zayıf olmasına karşın merkezindeki SgrA* (Sagittarius A yıldızı diye okunuyor) denilen karadelik tarafından güçlü radyo salmaları yayınlanmaktadır ve SgrA* şaşırtıcı derecede küçüktür. SgrA*’ın kozmik ikizi SgrB2 den de bilindiği gibi, SgrA*’dan yayınlanan X ve gama ışınları çevresindeki gaz ortam tarafından emilmekte ve tekrar salınmaktadır. Almanya’daki Max Planck Astrofizik Enstitüsü ve Moskova’daki Uzay Araştırmaları Enstitüsü proje lideri Mikhail Revnivtsev, SgrA*’dan alınan gama ışınlarının da 353 yıl önce bu gaz ortam tarafından yansıtıldığı söylüyor.
Araştırmacılar Samanyolu gökadasının merkezindeki bu karadeliğin gelecekte tekrar görülebilir düzeyde parlayacağını iddia ediyorlar ve bu parlamanın Dünya atmosferi dışına yerleştirilecek X-Işını ve Gama-Işını teleskoplarıyla gözenip, kaydedilebileceğini söylüyorlar.

Comments are closed.