Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Gizlice dinlenemeyen kriptolu cep telefonu üretildiSubscribe Subscribe

  • yazar
  • October 11th, 2009
  • Comments Off
dinlenemeyen telefon

TSK için ’dinlenmeyecek’ kriptolu cep telefonu.

TÜBİTAK, dinlemeyi önleyen kriptolu cep telefonunu, hazırladığı bir broşürle kamuoyuna açıkladı. Piyasaya sunulmayacak olan telefon, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için özel olarak üretildi.
Kurumun Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nce (UEKAE) üretilen cihaz, MİLCEP-K1 adını taşıyor. Telefon, sesleri ve verileri kriptolayarak dinlemenin önüne geçiyor. Üretim çalışmalarına 2006’da başlanan kriptolu telefon sayesinde ulusal gizlilik dereceli bilgiler cep telefonları aracılığıyla paylaşılabilecek.
Milli bir çözüm
TÜBİTAK’ın telefonla ilgili hazırladığı broşürde, GSM ağında seslerin ve verilerin yalnızca mobil telefon ile baz istasyonu arasında şifrelendiği belirtilerek, bu nedenle mevcut GSM ağının iletişim açısından ciddi güvenlik açıklarına sahip olduğu belirtildi. Broşürde, “Ses-verileri donanımsal olarak şifreleyerek GSM ağı üzerinde uçtan uca güvenli iletişim sağlayan, NATO SCIP tabanlı cihazlarla uyumlu bir alt yapıya sahip olan donanımsal ve yazılımsal olarak milli bir çözüm olan UEKAE Kriptolu Mobil Telefonu MİLCEP’i tasarlamıştır” denildi.
Kriptosuz da konuşulur
TÜBİTAK yetkilileri, “Ürün, TSK için özel üretilecek. Standart cep telefonları gibi piyasada satılmayacak. Kriptografik cihazların kullanımı, Milli Savunma Bakanlığı’nın iznine tabidir” dediler. MİLCEPK-1 ile istenildiğinde kriptosuz (açık) görüşme de yapılacak.

Comments are closed.