Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Karadeliğin Oluşumu GözlemlendiSubscribe Subscribe

  • admin
  • February 3rd, 2008
  • Comments Off
Karadelik oluşumuİlk Kez Bir Kara Delik Oluşumu Gözlemleniyor

Astronomlar, bilim tarihinde ilk defa bir kara deliğin oluşumunun gözlendiğini ifade ediyorlar.

Patlayan bir yıldızdan kopan ve giderek genişleyen balonumsu oluşumun ortasında meydana gelen bir çatlağın, bugüne kadar belirlenen en genç kara delik olabileceği kaydediliyor. Oluşumun bir kara delik mi, yoksa nötron yıldızı mı olduğunun henüz netlik kazanmadı. Kara delik olması durumunda, bunun uzay bilimciler tarafından oluşumu izlenen ilk kara delik olacağı ifade ediliyor.

İlk kez 20 yıl kadar önce fark edilen bir patlamayla izlenmeye başlayan süreçte, kaotik bir görüntü ortasında yoğun bir nesnenin ortaya çıktığı kaydediliyor. Bu yoğun nesnenin bir kara delik ya da bir nötron yıldızı olabileceği belirtiliyor.
Bugüne kadar süpernova adı verilen pek çok yıldız patlaması kayıt altına alındı. Tükenen süpernovaların sonu olduğu varsayılan bir çok kara delik ‘ adayı ’ keşfedildi. Ancak, süpernovalar ile kara delikler arasındaki bağ, bugüne kadar tam olarak kanıtlanamadı.

‘ İLK GÖZLEMLENEN KARA DELİK ’
Gözlemin bir kara deliğin oluşumu olduğunu söyleyen Ontario’daki York Üniversitesi’nden Dr. Michael Bietenholz, “ Bugüne kadar ardında kara delik bırakan süpernova görmemiştik. Arkalarında nötron yıldızları bırakan, birkaç yüzyıl yaşındaki süpernovaları ise sadece tarihi kayıtlardan bilmekteydik ” dedi. Dr. Bietenholz “ Gözlemin astronomi açısından bir ilk olduğunun altını çiziyor.

30 MİLYON YIL ÖNCEKİ OLAY
Dr. Bietenholz ve arkadaşları, uzayda gözlemlenen olayların bilinen teorileri doğrular şekilde ilerlediğini ifade ederek, “ Oluşumun merkezindeki yoğun nesnenin bir kara delik mi, yoksa bir nötron yıldızı mı olduğunun hiçbir önemi yok, zira bu oluşum, bugüne kadar gözlemlediklerimizin en gencini oluşturuyor ” diye konuştu. Patlamanın aslında çok eski bir tarihte olduğu belirtilirken, SN 1986J kodlu yıldızın yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu ve son 20 yıldır yapılan gözlemlerin, 30 milyon yıl önceki gelişmelere ait olduğu belirtiliyor.

Comments are closed.