Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Kozmik Işınların DNA ya Çarptırılması ve Kıyamet SenaryolarıSubscribe Subscribe

  • yazar
  • October 12th, 2009
  • Comments Off
Ortalık Hollywood filmine döndü. Her gün dünya için yeni bir tehlike keşfediliyor! Bu seferki kıyamet uzaydan kopacak diyor uzmanlar. Farklı bir kaynaktan gelen kozmik ışınlar DNA’ya çarptığında.

dna resimi

 Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesinde yer alan habere göre, dünya güneş sisteminin dışında, farklı bir kaynaktan gelen kozmik ışınların bombardımanı altında.
NASA’nın resmi internet sitesinden verilen habere göre, farklı uluslara mensup üyelerden oluşan bir araştırma grubu, şaşırtıcı bir şekilde artan miktarlarda yüksek enerjili elektronların, uzaydan dünyayı bombardımana tuttuğunu keşfetti. Daha önce dünya, kozmik ışınlara maruz kalsa da, bu kez ışınların güneş sisteminin dışında bir kaynaktan, dünyaya ulaşması bilim adamları tarafından heyecanla karşılandı. Habere göre, bu kozmik ışınların kaynağı bilinmiyor ancak, bu kaynağın güneş sistemine yakın olduğu ve karanlık maddeden oluşabileceği olasılığı üzerinde duruluyor.
Bunu büyük bir keşif olarak nitelendiren, Louisiana Üniversitesi’nden John Wefel ise “kozmik ışınların farklı bir kaynaktan gelişine ilk kez tanık oluyoruz” diyor.
Galaktik kozmik ışınlar, ışık hızına yakın bir süratte yol alan ve uzak süpernova patlamalarından meydana gelen atom altı parçacıklarından oluşuyor. Bu ışınlar yüksek enerji parçacıklarından meydana gelen ince bir sis oluşturarak, Samanyolu boyunca toplanıyorlar ve her yönden güneş sistemine giriyorlar. Kozmik ışınların büyük bir bölümünü protonlar ve ağır atom çekirdekleri ve az bir kısmını da elektron ve foton karışımı oluşturuyor.
DNA’YA ÇARPMASI CİDDİ HASAR DEMEK
Kozmik ışınların DNA’ya çarpmasının ise ciddi hasarlara neden olacağı söyleniyor. Yüksek enerjili bir kozmik ışın parçacığının, canlı hücrenin yapısını bozacak hatta genetik malzemeyi (DNA) olumsuz yönde değiştirecek etkileri olduğu belirtilirken, ışınların bir başka etkisinin de uyduları ve yeryüzündeki elektrik interkonnekte hatlarını bozması olduğu kaydediliyor.

Comments are closed.