Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Küresel Isınma Kutuplardaki Buzulları EritmeyecekSubscribe Subscribe

  • admin
  • February 3rd, 2008
  • Comments Off
antartikaABD’de yazılan bir doktora tezi, küresel ısınmayla artan buharlaşmanın bilim adamlarının tahminlerinin tersine Antarktika’da buzullaşmaya yol açacağını öne sürüyor.

University of Maryland’da doktora öğrencisi Dylan Powell’ın Journal of Geophysical Research adlı dergide yayımlandığı makale, şimdiye kabul gören küresel ısınmanın Güney Kutbu’ndaki buzulları eriteceği tezinin tam tersini savunuyor. Powell, Kuzey Kutbu’nda bir miktar buzul erimesi olmasına karşın, Antarktika’da ciddi oranda yeniden buzullaşmanın meydana geleceğini ve bunun dünya denizlerindeki su ve buzul kaybını dengeleyeceğini öne sürüyor.

Tez simülasyona dayanıyor
Powell, deniz üstündeki buzulların su içindeki derinliklerini kaydetmek için NASA’nın Özel Mikrodalga Sensörü’nü (Special Sensor Microwave/Imager) kullanmış. Bu veriler daha sonra süper bilgisayarda değerlendirilmiş. Tezinin simülasyona dayandığını vurgulayan Powell, kesin bir öngörü için dünya denizlerinden gerçek buzul seviyesi verilerinin toplanması gerektiği görüşünde.

Yağış artacak, Antarktika buzlacak
Kutuplardaki buzullaşma ve yağış rejimi okyanuslardaki akıntıların gücünü belirliyor. Bu okyanus akıntıları ise lokal iklimler üzerinde etkili oluyor. Isınan yeryüzünde sera etkisiyle buharlaşmanın artacağı ve bunun da daha fazla yağışa yol açacağı düşünülüyor. Powell’ın çalışması yeryüzünde artan yağışın Antarktika’ya kar yağışı olarak düşeceğini ve buzullaşmayı artıracağını öngörüyor. Böylece Güney Kutbu’ndaki buzullar yükselecek ve kalınlaşacak.

Küresel ısınmanın Antarktika’yı eriteceği tezinin karşısında, yükselen sıcaklıklarla artan buharlaşmanın Güney Kutbu’nu genişleteceğini savunan bu tez, sera etkisinin sonuçlarının aslında belirsiz olduğunu da gösteriyor.


Tags:Comments are closed.