Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Mars ile ilgili teorilerSubscribe Subscribe

  • admin
  • February 3rd, 2008
  • Comments Off
mars yüzeyiMars’la ilgili bulgular, Science dergisinde bugün yayımlanacak

Mars meteorlarının incelenmesinin ardından gezegende çok uzun süreden bu yana sıvı olmadığı teorisi ileri sürüldü.

ABD’de yapılan araştırmada, Mars’ın bazı bölgelerinde sıcaklığın milyarlarca yıl sıfır dereceye yakın olduğu da belirlendi.

California Institute of Technology ve Massachusetts Institute of Technology üniversitelerince yapılan araştırmada, bu sıcaklığın sıvı haldeki suyun uzun süre kalmasına izin vermeyeceği görüşü de dile getirildi.

Meteorlar üzerinde yapılan sıcaklığa hassas argon gazı ölçümlerinde, meteorların, ‘nahlit’ adı verilen kayalarının kristalize hale geldiği iki- dört milyar yıldan bu yana sıfır derecenin üzerinde sıcaklığa maruz kalmadıkları da tespit edildi.

Araştırmalarındaki bulguları Science dergisinin bugün yayımlanan sayısında da dile getiren bilim insanları, son iki-dört milyar yılda Mars gezegeninin yüzeyinde sıvı halde suyun muhtemelen bulunmadığını da belirttiler.

Bilim adamlarının Mars’ta uzun süre suyun bulunduğu şeklindeki yaygın görüşlerine karşı gelen bu yeni teoride, meteorların kayalıklarına verilen ‘nahlit’ adı, meteorların bulunduğu Mısır’daki El Nahlaa’dan geliyor.


Tags:Comments are closed.