Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Marstaki ABD Keşif Robotu “Opportunity” Kuma SaplanmışSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 30th, 2008
  • Comments Off
Mars’ta keşif çalışmalarını sürdüren ABD robotu “Opportunity”, kuma saplanıp kaldı.NASA yetkililerinden Albert Haldemann, Opportunity’nin altı tekerleğinin de kumlara yüzde 80 gömüldüğünü açıkladı.

 

“Bu badireyi atlatacağız” diyen NASA yetkilisi, “Henüz onu kurtarmak için harekete geçmedik. Şimdilik durumu anlamaya çalışıyoruz” dedi. Uzmanlar, robotun içine düştüğü durumu anlayabilmek için Opportunity’nin göndermiş olduğu fotoğrafları analiz ederek, laboratuvarda Mars’takine benzer kumul oluşturdular.

Kurtarmaya gidecekler
Opportunity’ye benzer bir robotla kumulda çalışan uzmanlar, motorları çalışmaya devam eden Mars’taki robotu en kolay ve risksiz şekilde kurtarmanın yollarını arıyor. Haldemann, laboratuvarda çok iyi sonuçlar elde ettiklerini belirterek, “İyimserim. Sorunu kolay aşacağız” dedi ve Opportunity’yi gelecek hafta kurtarmaya çalışacaklarını söyledi.

Görev süreleri uzatılmıştı
Mars’taki “Spirit” ve “Opportunity” robotlarının, sadece üç ay keşif yapmaları öngörülmüştü. Ancak bu süre sonunda gayet “sağlıklı” şekilde çalışmaya devam ettikleri görülünce, robotların görev süreleri uzatılmıştı. Her iki robot, Mars’ta bir zamanlar su bulunduğunu göstererek bilim dünyasını heyecanlandırmıştı.

Comments are closed.