Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Mikrosofttan Gelişmiş Bilgisayar içi Arama OpsiyonuSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 30th, 2008
  • Comments Off
microsoft logo

Microsoft’un hedefi, kullanıcının bilgisayarında yıllar boyunca biriktirdiği tüm dökümanları tarayabilecek bir arama motoru geliştirmek. 

Bilgisayarların depolama yeteneklerinin gelişmesiyle, kullanıcılar makinelerine daha fazla veri yüklüyor. Yıllardır biriktirilen fotoğraflar, e-postalar, dosyalar gibi birçok döküman geçerliliğini yitirmiş dahi olsa bilgisayarın sabit diskinde saklanıyor. Bunların aranmasına sıra geldiğinde ise, işler karışıyor.

Microsoft’un beyinleri geleceğin teknolojileri arasında arama motorlarını en üst sıraya yerleştiriyor. Dünyanın en büyük yazılım şirketinin kurucusu Bill Gates, yüzlerce binlerce kişisel dosya arasında kullanıcının aradığını bulabilmesi için arama araçlarının çok daha gelişmiş olması gerektiğini düşünüyor.

ÖZELLİKLİ VERİ DEPOLAMA
Gates’in sağ kolu sayılan Microsoft’ta ArGe’nin başı Richard F. Rashid, teknolojinin gelişme hızının, kullanıcının algılama ve yararlanma hızını geçtiğini vurguladı.
Richard F. Rashid
Rashid geliştiricilerin önündeki basamağı şöyle açıklıyor: “Kullanıcının tüm hayatı boyunca biriktirdiği verileri, dökümanları saklayabilmeliyiz, artık beklenti bu yönde, buna karşılık bu bilgi yumağını derleyecek, özel bilgi aramalarında da kullanıcının gereksinimlerini karşılayacak arama araçlarının üretilmesi gerek.”
Arama aracı, veriyi gelecekte arama yapılacak kriterlere göre depolayacak, kullanıcının arama geçmişi gözönüne alarak arama seçenekleri ve eğilimlerini hesaplayacak ve yeni aramalar için algoritmalar oluşturacak.

GELİŞMİŞ VERİ ARAMA ARAÇLARI
Microsoft’un dünya çapındaki 5 laboratuvarda 700’den fazla araştırmacının başında bulunan Rashid, arama araçları geliştirilmesinde esas sorunu kişisel alan ihlali olarak değerlendiriyor. Geliştirilen bir modelde, sistem saklanan verilerin özelliklerini ayrı bir depoda biriktiriyor. Örneğin, bir dijital fotoğrafta gidilen bir restoranın adı yazılıyor, sistem bu adı dijital fotoğraftan ayrı olarak depoluyor ve kullanıcı yıllar sonra restoranın adını bilgisayara girdiğinde söz konusu fotoğraf bulunabiliyor.

Comments are closed.