Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Nasa Kuyruklu Yıldızı Delerek PatlatacakSubscribe Subscribe

  • admin
  • February 3rd, 2008
  • Comments Off
kuyruklu yıldızNASA’nın Deep Impact uzay aracı, 4 Temmuz günü, Tempel 1 kuyrukluyıldızından füzeyle parça koparacak. Açılacak delikten kuyrukluyıldızın çekiLOS ANGELES – NASA, 4 Temmuz’da uzay tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. Deep Impact uzay aracı, 139 milyon km uzaklıkta hareket halindeki Tempel 1 kuyrukluyıldızına darbe füzesi atarak bir delik açacak. Araç, açılacak deliğin görüntülerini Dünya’ya gönderecek. Delikten kuyrukluyıldızın çekirdeği açığa çıkacak.

rdeği incelenecek.NASA uzmanları, Deep Impact’in yaratacağı darbenin kuyrukluyıldızda yuvarlak, futbol stadyumu büyüklüğünde bir çukur açacağını tahmin ediyor. NASA’nın Dünya etrafındaki uzay teleskopları Hubble, Spitzer, Chandra ve yeryüzündeki birçok gözlemevi, Tempel 1’de açılacak deliği incelemeye alacak. Bilim insanları, çekirdekten Güneş Sistemi’nin oluşumu ile ilgili bilgi toplayacak.

DÜNYA’DAN GÖRÜLEBİLECEK
Bilim insanlarının amatör gözlemcilere bir de sürprizi var. Deep Impact’in, kuyrukluyıldızı tam isabet vurması halinde, Tempel 1 normalin 40 katı parlayacak ve bu olay Dünya’nın bazı bölgelerinden çıplak gözle izlenebilecek.Bilim insanları, Deep Impact’in araştırmalarının astronomi alanına önemli açılımlar getireceğini belirtiyor. Donmuş buz, kaya ve toz topları olan kuyrukluyıldızlar, 4.5 milyar yıl önce Güneş Sistemini oluşturan gaz ve toz bulutundan arta kalan yegâne parçalar. Kuyrukluyıldızlar, Güneş etrafında döndükçe dış kabukları eriyor ve sadece içteki donmuş maddeler ayakta kalıyor. Kuyrukluyıldızların nasıl ayakta kaldıkları ile ilgili bilim dünyasının bilgisi henüz sınırlı, bu cisimlerin iç çekirdekleri ile ilgili ise hemen hemen hiç bir bilgi bulunmuyor.

Tempel 1 kuyrukluyıldızı, 1867 yılında keşfedilmişti. Güneş etrafında Mars ile Jüpiter’in arasından geçecek şekilde tur atan Tempel 1, 6 yılda bir Dünya’nın görüş alanına giriyor. Ocak ayında fırlatılan Deep Impact, 4 Temmuz’a kadar 430 milyon km yol katetmiş olacak.

ÇARPIŞMA NASIL OLACAK?
Deep Impact uzay aracı, 3 Temmuz’da 370 kg’lik bakır darbe füzesini (impactor) kuyrukluyıldızın rotası yönünde fırlatacak. Bundan sonraki 22 saat boyunca NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı hem uzay aracını, hem de darbe füzesini Tempel 1’e doğru kumanda edecek. Çarpışmadan önce 4 Temmuz sabahı ise, darbe füzesi otomatik pilota geçerek, navigasyon yazılımı yardımıyla kuyrukluyıldızın çekirdeğine doğru kendini yönlendirecek.
Bu esnada Deep Impact uzay aracı da çarpışma noktasına 8 bin km’de kendini beklemeye çekecek. Patlamadan kısa bir süre sonra da, 500 km uzaklığa yaklaşarak görüntü almaya başlayacak. Çarpışma, 4 Temmuz sabahı TSİ 8:52’de gerçekleşecek. Çarpışmadan 5 ton’luk TNT dinamitinin patlamasına denk bir enerji açığa çıkacak. Deep Impact’ın çarpışmayı temiz bir şekilde görüntülemesi için 15 dakikası var, zira bu süre sonunda açığa çıkan tozlar aracın kameralarını kaplamış olacak.

Comments are closed.