Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Nasa Plüton Gezegenine GidecekSubscribe Subscribe

PlütonNASA, Ocak ayında başlayacak olan uzun bir yolculuğa hazırlanıyor.

NASA’nın şimdiki hedefi, daha önce hiçbir uzay aracının gitmemiş olduğu Plüton gezegeni. NASA, en az on yıl sürmesi beklenen yolculuk sonunda, Plüton gezegenini inceleyerek güneş sisteminin sayılı gizemlerinden birkaçına daha ışık tutmayı planlıyor.

NASA tarafından “New Horizons” olarak isimlendirilen 700 milyon dolarlık proje dahilinde şu ana kadar hiçbir uzay aracının gitmediği ve hakkında az bilgi bulunan Plüton gezegenine gidilecek. Buzla kaplı nesnelerin hakim olduğu, Neptün’ün ötesindeki Kuiper Kemeri olarak adlandırılan bölgede yer alan Plüton’un yanı sıra uydusu Charon da incelenecek.

Proje ile aynı ismi taşıyan New Horizons uzay aracını Atlas 5 roketi taşıyacak. STAR 48B isimli motorlarla desteklenen Atlas 5 roketi, uzay aracını saniyede 16 kilometrelik bir hıza çıkaracak. Fakat bu hızda bile, 4.9 milyar kilometre uzakta bulunan Plüton’a ulaşmak en az 10 yıl sürecek. Gezegenler arasındaki değişken diziliş göz önünde bulundurulduğunda, fırlatma tarihinin değişmesi durumunda bu süre daha da artabilecek.


Tags:Article Comments1 Comment

  • zehra nur erbölükbaş

    Posted on April 16th, 2009 at 3:59 pm

    bildiğim kadarıyla
    Uluslararası Gökbilimciler Birliği Genel Konseyi toplantısı için Prag`a gelen 2 bin 500`e yakın bilim adamı yeni bir gezegen tanımı kabul etti. Gökbilimciler, Plüton`nun `Cüce Gezegen` kategorisine indirildiğini kaydetti.