Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Orgazm Nedir ve Belirtileri?Subscribe Subscribe

  • admin
  • January 20th, 2008
  • Comments Off
Orgazm Nedir ve Belirtileri?

orgazm

Orgazm Denen Baş Dönmesi
Orgazm beyinsel ve genital uyarılar arasındaki sürekli gel gitlerden doğuyor. Erojen bölgeler uyarıldığında beyindeki hormonların salgılanması başlıyor. Biyologlar için orgazm beyinsel ve genital uyarılar arasındaki sürekli gel gitlerden doğar. Erojen bölgeler uyarıldığında beyindeki endorfin, dopamin gibi iyi hissettirici hormonların salgılanması başlar. Nereye kadar? Aslında iki cinsiyet de eşit derecede hormonal salgılamaya maruz kalır, anatomik fark ise iki tür için eşit derecede zevkin söz konusu olmamasıdır.

Yüz ifadeleri değişebilir
Kadınlarda, zevk, anüs, vajina ya da klitorisin uyarılmasıyla görülür. Üç bölge, o halde üç orgazm mümkün mü? Tam olarak değil. Kapsanan bölge gibi aynı biçimde yaşanacaktır. Bu, zevk alan kadının pek çok yüz ifadesine sahip olmasına engel olmaz: Basit bir endişeden korkunç bir ifadeye kadar…

Belki de erkek orgazmı tek model olduğu için, bir kadın orgazm üstünlüğü söz konusu olabilir. Peki ya, erkek orgazmı değişmez olabilir mi? Pek değil, çünkü bu ruhsal yaşamı farklıdır.

Kadınlarda sertleşme meydana gelir mi?
Erkeklerde sertleşme, penise kan akışı sayesinde gerçekleşir; kadınlarda da bu kapasite vardır. Klitoriste de benzer bölgeler vardır buraları uyarı anında kanla dolar. Hız hariç, erkeklerinkine benzer bir mekanizma çalışmaya başlar: Erkeklerde sertleşme için birkaç saniye yeterli olabilirken, kadınlar için 20-30 dakika gerekli olabilir.

Korku uyarıcı mı?
Yapılan bir araştırmaya göre korku arzuyu 10 kat artırıyor. İki yıl önce Teksas’ta Austin Üniversitesi’nden biyo-psikologlar, bir eğlence parkını deney bölgesi olarak alıp “büyük sekiz” denen turlar düzenlediler. Bekleme anında, gösterilen fotoğraflardaki bireyleri cinsel çekiciliklerine göre değerlendirmeleri istendi.

Yükseklere uçunca ise, çalışmada rolü bulunan insanlar klişeleri önerdiler. Sonuç: Başlangıçtan daha fazla çekici buldular. Nedeni mi? Çünkü “kobaylar” büyük bir korku transferi yaşadılar. Sonunda, “Büyük sekiz” denen turlarında hissedilenler arzuyu uyandırdı ve onu şiddetlendirdi.

02.02.2005 – Hürriyet Bilim


Tags:Comments are closed.