Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Rüya gerçek olduSubscribe Subscribe

  • yazar
  • October 12th, 2009
  • Comments Off
Fisker Karma’nın geliştirdiği elektrikli lüks sedan seri üretime geçti. Hem elektrikle, hem de benzinli motorla çalışabilen ‘Karma’ 100 kilometrede 2.35 litre benzin yakıyor.

Fisker Karma bir süre önce ‘yeşil motorlu ve aynı zamanda performanslı bir araç üretceğim’ dediğinde çoğu çevreler kendisine gülmüştü.
Karma bu süre içinde lüks sedanı için çalıştı. Tasarımıi performansı, konforu ve tutumluluğuyla otomotiv dünyasında çığır açacak olan ‘Karma’Uluslararası Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

100 KİLOMETREDE 2.35 LİTRE
Fisker Karma lüks sedanın performans ve tasarrufu bir arada kullanmayı başarmış. Hem elektrikli – benzinli motor aracı hem cimri, hem de performanslı kılıyor. Benzinli – elektrikli motor 100 kilometrede 2.35 litre yakıt tüketiyor.
210 BEYGİRLİK ELEKTRİKLİ MOTOR
Fisker Karma kendi geliştirdiği aracı adeta performan makinesi olarak tasarlamış. Elektrikli motorun gücü 210 beygir. Jeneratör olarak görev yapan benzinli motor ise tam 260 beygir gücünde. 2.0 hacimli motor lüks sedanı güçlü kılan baş etkenlerden biri.
2.0 litre hacimli 4 silindirli motor sürücüsüne performans ve tasarrufu aynı anda sunabiliyor.
Karma, elektrikli motoru devredeyken 80 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Benzinli motorda ise araç tam bir performans canavarına dönüşüyor ve son hızı 480 km/s. oluyor. Araç bu denli performans abidesi olmasına rağmen 100 kilometrede sadece 2.35 litre benzin tüketiyor.

ŞİMDİDEN BİN SİPARİŞ ALDI
Fisker Karma aracını seri üretimini Finli bir otomotiv firmasına yaptırıyor. Karma daha piyasaya çıkmadan bin adet sipraiş aldı.
2009′un son çeyreğinde ABD’de 90 bin galeride satışa çıkacak olan Karma’nın fiyatı ise 80 bin dolar (yaklaşık 120 bin TL) olarak belirlendi.
Fisker Karma, aracında lüks enstrumanları da kullanmayı ihmal etmemiş. Aracın iç tasarımında kullanılan malzeme kalitesi üst seviyede. 4 kişik sedam agresif dış tasarımıyla da dikkat çekiyor.
Karma, hem tasarımı, hem performansı, hem de konforuyla otomobic dünyasında yeni bir sayfa açıyor.

Comments are closed.