Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Saturn de Oksijen var ama canlı yokSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 27th, 2008
  • Comments Off
satürn

Satürn’de oksijen belli bir yaşam formu gelişmesine gerek olmadan, Güneş ışınlarının Satürn halkasındaki partiküllerle girdiği kimyasal reaksiyonu sonucu kendi kendine ortaya çıktı. Satürn’deki oksijen atomu oluşumu, Dünya’da yaşama işaret eden O2’nin açığa çıkması için mutlak bir biyolojik yaşamın gelişmiş olmasına gerek olmadığını gösteriyor. Kısaca, astoromlar artık oksijenin peşinde koşmak zorunda değiller.

Satürn’ün halkalarında buz patikülleri bulunduğu için, normal olan O2 yerine tekil oksijen atomunun (sadece O) bulunmasıydı. Atmosferlerinde oksijen molekülleri (O2) bulunan uydulara, Güneş Sistemi’nin dış kesimlerinde daha sık rastlanıyor, örneğin, Jüpiter’in Galileo uydusu gibi.

DEV SATÜRN HATIRASI
Cassini, Satürn’ün dev bir resmini sonunda birleştirmeyi başardı. Cassini’nin şimdiye dek çektiği 126 Satürn fotoğrafının birleşiminden oluşan dev Satürn resmi, 8 bin 888 piksel genişliğinde ve 4 bin 544 piksel yüksekliğinde. Bu ebat dijital kamera standartlarında 40 megapiksel’e denk düşüyor. Bilim adamları, bu resim üzerinde 38 kilometre büyüklüğündeki bölgelerin dahi görülebileceğine işaret ediyor. Satürn’ün kutupları, fırtınalı bölgeleri, elektrik akımları gibi atmosferik olayları bu resimde daha kolay seçiliyor.

Fotoğrafta parlak turuncu renkte, bilim adamlarının ejderhaya benzettikleri bölge bir fırtına alanı. Bilim adamları bu fırtınaya ‘Ejder Fırtınası’ adını koydu.

CASSİNİ BOŞ DURMUYOR
Öte yandan, Satürn’ün uyduları Atlas ve Pan’dan yeni detaylar dünyaya ulaştı. Bu uyduların kütleleri ile ilgili bilgiler tazelenirken, uyduların kraterli yapılarını gösteren yeni fotoğraflar çekildi. Cassini ayrıca, 5 kilometre çapında, Dione uydusuna bağlı dönen Polydeuces adlı yeni bir uydu saptadı.

Kaynak : Ntvmsnbc


Tags:Comments are closed.