Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Solaklara kötü haber!Subscribe Subscribe

  • yazar
  • October 12th, 2009
  • Comments Off




Bilim adamlarının şempanzeler üzerinde yaptığı son araştırmalara göre sağ elin kullananların daha oyunbaz ve maceraperest oldukları ortaya çıktı.

Eğer aramızdan kimin daha maceracı bir ruha sahip olduğunu merak ediyorsanız, bunun cevabı eliniz kadar yakında. Bilim adamları, fizyolojik açıdan insana en yakın canlı olarak bilinen şempanzeler üzerindeki yaptıkları araştırmalar sonucu sağ ve sol elini kullananlar arasında yepyeni özellikler ve farklılıklar keşfetti.

Araştırmaya göre sağ elini kullanan şempanzelerin daha oyuncu olduğu tespit edilirken yine sağlak olanların yeni çevreler ve yemek ararken diğerlerine oranla düşmanlarından daha az korktukları ortaya çıktı.

Uzmanlar, beynin sağ bölümü tarafından kontrol edilen vücudun sol yanının korkuyu tetiklediğini belirtiyor. Bunun tersi olarak da beynin sol tarafının hükmettiği vücudun sağ bölümününse korkuyu bastırdığı ifade ediliyor.

Daha önceki araştırmalar solakların sağlaklara göre matematikte daha başarısız olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda solaklar, diğerlerine göre çok daha sinirli.

Solakların tüm bu olumsuz özellikleri bir yana, sanatsal açıdan sağ elini kullananlara göre daha yeteneklilier. Yaratıcılık konularında yine solakların başarısı ağır basıyor. Müzisyenler, sporcular, oyuncuların genellikle solak oldukları düşünülecek olursa, araştırmanın ne derece doğru olduğunu görmek mümkün.





Comments are closed.