Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Tarihin En Eski Kimyasal SilahıSubscribe Subscribe

  • yazar
  • October 12th, 2009
  • Comments Off
İngiliz arkeologlar, bugünkü Suriye topraklarında yeralan Roma İmparatorluğu’na ait Dura-Europos antik kentinde yürüttükleri araştırmalarda, tarihin bilinen en eski kimyasal silah saldırısının izlerine rastladı.

1920′li ve 30′lu yıllarda yapılan kazılarla gün ışığına çıkarılan kent kalıntıları arasında, çökmüş bir tünel ortaya çıkaran arkeologlar, uzun yıllar tünelde bulunan 20 Romalı askerin nasıl öldüğünü tam olarak belirleyememişti.


Leicester Üniversitesi’nde görevli Doktor Simon James ve arkadaşlarının yürüttüğü araştırma neticesinde askerlerin, kenti kuşatan Sasaniler tarafından kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğünü keşfetti.

Surları yıkmak için tünel kazan Sasani askerlerini engellemek amacıyla surların altından kendi tünellerini kazan Romalıların, düşman tüneline rastladıkları zaman, sülfür kristali ve katran karışımınının yakılmasından ortaya çıkan zehirli gazlarla boğularak öldüğü belirlendi.

Sasanilerin karışımı yaktıktan sonra körüklerle tünelin içlerine yayılmasını sağladığını kaydeden James, askerlerin birkaç dakika içerisinde boğularak korkunç bir şekilde öldüğünü belirtti.

James, antik Yunan metinlerinde de benzer kimyasal saldırı tekniklerinin kullanıldığına dair bilgiler yeraldığını, buna karşın ilk defa fiziksel bir delille rastlandığını ifade etti.

James, ayrıca, yine pek çok tarihi belgede Perslerin kuşatma teknikleri konusunda fazla bilgisi bulunmadığının anlatıldığını, ancak yeni bulguların bu iddiaları yalanlar nitelikte olduğunu söyledi.

Comments are closed.