Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Yeme isteğini iştah kesen ilaçSubscribe Subscribe

  • admin
  • January 28th, 2008
  • Comments Off
Yeme isteğini kesen ‘rimonabant’ın denemeleri çok iyi: Bir yılda dokuz kilo verdiriyor, beli 8.5 santim inceltiyor.

Yeme isteğini kesen ‘rimonabant’ adlı ilacın çok işe yaradığı ve yılda yaklaşık dokuz kilo vermeye yardımcı olduğu açıklandı. Aynı zamanda sigara alışkanlığını da ortadan kaldırdığı iddiasıyla mucize ilaç olarak tanıtılan hap, gelecek yıl ‘Acomplia’ adıyla piyasaya çıkacak.

Hollandalı araştırmacıların tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan araştırma sonuçlarına göre rimonabant yılda 8.6 kilo kaybettirirken, bel bölgesinde ortalama 8.5 santimetrelik incelme sağlıyor.

1507 kişide denendi
Antwerp Üniversitesi’nde ABD ve Avrupa’dan 1507 obez ve aşırı kilolu hasta üzerinde inceleme yapan uzmanlar, bir hasta grubuna günde 5, ikinci gruba 20 miligramlık rimonabant, bir gruba da etkisiz ilaç verdi. Deneklerden ayrıca günlük kalori alımını 600 kalori düşürmeleri istendi.

Deneyi 920 kişinin tamamlayabildiği, yüksek dozu alanların yüzde 39′unun vücut ağırlıklarının yüzde 10′unu verdiği açıklandı. Bu dozu alanlar etkisiz ilaç alanlara göre ortalama beş kilo fazla kaybetti. Ayrıca yüksek dozu alan gruptakilerin bel ölçüleri, etkisiz ilaç alanlara göre yedi santimetre daha fazla inceldi. Bu gruptakilerin kolesterol seviyelerinin düştüğü, insüline duyarlılıklarının arttığı ve kalp hastalıkları riskinin azaldığı da açıklandı.

Doz aşımına dikkat
Buna karşılık ilacın yüksek dozunun kullanımında bulantı, sersemlik ve ishal gibi yan etkilerin sıkça görüldüğü bildirildi. Ancak uzmanlar uyarıyor: Bu ilaca güvenip de kilo almayın. Araştırmayı yorumlayan Britanyalı uzmanlar, hapın etkili olmasına karşın sağlıklı beslenmenin yerini tutmayacağını, bu yüzden dikkatle yaklaşılması ve gerektiğini söylüyor.
Rimonabant, beyinde açlık hissini düzenleyen ‘endocannabinoid’ adlı sistemi bloke ediyor. İlaç, esrar kullanan kişilerde açlık hissinin artması incelenerek geliştirilmişti.
(Radikal)

Comments are closed.