Teknoloji Haber ve Bilim Teknik Konuları

Yeni Gezegen Keşfedildi BulunduSubscribe Subscribe

  • admin
  • April 22nd, 2008
  • Comments Off
Ağustos ayında keşfedilen ’10. gezegenin’ bir uyduya sahip olduğu bildirildi. Bilim adamları tarafından yapılan duyuruya göre, Güneş Sistemi’nin ‘en uzak gezegeni’ etrafında dönen uydunun diğer gezegenlerin uydularına göre çok daha farklı olduğu bildiriliyor.

onuncu gezegenAğustos ayında bazı bilim adamları tarafından 10. gezegen olarak nitelenen, geçici olarak “Xena” ismiyle çağrılan nesnenin bir de uyduya sahip olduğu açıklandı. Araştırmacılara göre, bu uydunun Xena’nın 10. gezegen olup olmadığı konusunda tartışan bilim adamlarına yardımcı olabilir.

 

Öte yandan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları, “Gabrielle” olarak adlandırılan bu uydunun daha önce görülen uydulara hiç benzemediğini söylüyor. Bilim adamları uydunun Xena ile karşılaştırıldığında çok küçük kaldığını ve bunun sıra dışı bir durum olduğunu belirtiyor.

10 metrelik Keck II ve Hubble Uzay Teleskopu ile yapılacak daha ayrıntılı gözlemlerin konuya ışık tutması bekleniyor. Yeni verilerin 14 gün içinde elde edilmesi bekleniyor.

Comments are closed.